سخنرانی حمید رضا ترقی در اجلاس تشکل های سیاسی عضو ائتلاف

سخنرانی حمید رضا ترقی نایب رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب خراسان رضوی دراولین اجلاس تشکل های سیاسی عضو ائتلاف

بسم الله الرحمن الرحیم
قال الله فی کتابه :إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَإِذَا كَانُوا مَعَهُ عَلَىٰ أَمْرٍ جَامِعٍ لَمْ يَذْهَبُوا حَتَّىٰ يَسْتَأْذِنُوهُ ۚ
با تبریک میلاد باسعادت حضرت باقرالعلوم و حلول ماه رجب ، هنگام اغاز جنگ احزاب و حمله دشمنان به مدینه برای سرنگونی نظام اسلامی ،وزمانی که پیامبر همه را به دفاع از مدینه و نظام اسلامی فراخوانده بود ،مشاهده شدکه عده ای دنبال کارو زندگی شخصی خود می روند و درهمراهی با پیامبر برای دفاع از انقلاب و حکومت اسلامی بهانه می آورندخداوند این آیه را که قرائت شد نازل کرد که می‏فرماید : مؤمنان راستین در هیچ امری جامع، رهبرشان را تنها نمی‏گذارند و بی‏اجازه او صحنه را ترک نمی‏کنند؛
از ویژگیهای مؤمنان، حضور آنها در مسائل جمعی جامعه, کنار رهبر و ترک نکردن صحنه بی‏عذر موجّه و بدون اطلاع است؛ حتی مؤمنان بیماراعلام می‏کنند که به سبب بیماری نمی‏توانند همراه جمع باشند تا راه بهانه‏گیری دیگران باز نشود؛ ﴿فإذا استأذنوک لبعض شأنهم فأذن لمن شئت منهم واستغفر لهم الله انّ الله غفور رحیم﴾ . طبق این آیه، معذوران نیز که به اذن مقام رهبری صحنه را ترک می‏کنند، فضیلتی را از دست می‏دهند؛ ازاین‏رو ذات اقدس الهی به رسولش صلی الله علیه و آله و سلم دستور می‏دهد که برای آنان استغفار کند؛ بنابراین اگر کسی موفق نشد در مسئله‏ای اجتماعی حضور یابد، از فیضی بی‏بهره مانده است که باید با استغفار رسول خداصلی الله علیه و آله و سلم ترمیم شود.
در انقلاب اسلامی نیز حضور در صحنه سیاسی و اجتماعی بویژه امر جامع، وظیفه مشترک زن و مرد است وامامین انقلاب بر این حضور مشترک تأکید داشته و دارند.
پیام این ایه اینست که
1- حضور در كنار رهبرى، براى حل مشكلات،و مسائل مهم جامعه نشانه‌ى ايمان، و ترك آن نشانه‌ى نفاق يا ضعف ايمان است. إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ‌ … كانُوا مَعَهُ عَلى‌ أَمْرٍ جامِعٍ‌
2- در مسائل تشكيلاتى، كه بر اساس همفكرى و مشورت، تصميم گرفته مى‌شود، خودمحورى و خودمختارى ممنوع است. «عَلى‌ أَمْرٍ جامِعٍ لَمْ يَذْهَبُوا»
3- در زندگى اجتماعى، وجود رهبر و پيروى از او لازم است. «عَلى‌ أَمْرٍ جامِعٍ لَمْ يَذْهَبُوا»
4- ايمان بايد همراه با تسليم و اطاعت از رهبرى باشد. «لَمْ يَذْهَبُوا حَتَّى يَسْتَأْذِنُوهُ»
5- بايد نظام اجتماعى و كارهاى گروهى را ارج نهيم. «لَمْ يَذْهَبُوا حَتَّى يَسْتَأْذِنُوهُ»
6- بعضى مسائل را بايد سربسته گفت. «لِبَعْضِ شَأْنِهِمْ»
7- رهبرى در اسلام، همراه با مصلحت‌انديشى و رحمت است. «فَأْذَنْ لِمَنْ شِئْتَ مِنْهُمْ‌- وَ اسْتَغْفِرْ لَهُمُ»
8- تصميم‌گيرى نهايى با رهبر است. «لِمَنْ شِئْتَ مِنْهُمْ» (پيامبر در مسائل جامعه، بر مردم ولايت دارد).
9- رهبر بايد در اعمال سياست‌هاى خود انعطاف‌پذير و واقع‌بين باشد. «فَأْذَنْ لِمَنْ شِئْتَ مِنْهُمْ وَ اسْتَغْفِرْ لَهُمُ اللَّهَ»
10- اذن پيامبر، كار را مجاز و حلال مى‌كند ولى نفسِ رها كردن كارهاى عمومى، نياز به استغفار دارد. فَأْذَنْ‌ … وَ اسْتَغْفِرْ لَهُمُ‌
11- طرح مسائل شخصى در هنگام اشتغال به كارهاى عمومى، گرچه با اجازه‌باشد ، زيبا نيست و بايد عذرخواهى كرد. «وَ اسْتَغْفِرْ لَهُمُ»
12- استغفار ودعاى پيامبر صلى الله عليه و آله براى ديگران، مستجاب است. «وَ اسْتَغْفِرْ لَهُمُ اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ»
امروز به تعبیر مقام معظم رهبری جنگ احزاب دشمن علیه نظام اسلامیست،دشمن تمام امکانات خود ، اعم ازتسلیحات نظامی،جواسیس نفوذی ،فضای مجازی،رسانه های متنوع،وسرمایه انسانی از منافقین و تجزیه طلبان و سلطنت طلبان مرتجع و مرعوبین غرب را بسیج کرده تا دوراهبرد تغییر رفتار و بعد تغییر نظام سیاسی ایران را به سرانجام رساند .لذا در چنین شرایطی،مانیروهای انقلاب، باید در کنار رهبری از نظام جمهوری اسلامی دفاع وپشتیبانی کنیم و سرگرم مسایل فرعی و غیر اولویت دار نشویم .
ماموریت امروز ما در شورای ائتلاف :
۱-شناسایی و جذب و اموزش و شبکه بندی نیروهاوسرمایه اجتماعی انقلاب.
۲-ایستادگی در برابر هجمه های ترکیبی دشمن علیه نظام
۳-پایبندی به ارزشهای شایسته سالاری ،عدالتخواهی،دینمداری،تقوای جمعی،کارگروهی
۴-پرهیز از خودمحوری و تعصبات گروهی و جناحی است .
حفظ سرمایه اجتماعی نیروهای انقلاب
به تعبیر رهبر انقلاب در دیداراخیرشان با مسئولین سازمان تبلیغات به دوعامل بستگی دارد :
۱-بهبود وضع اقتصادی مردم،برای شادابی و نشاط فعالیت در انها
۲-اتحاد کلمه وهمدلی بین نیروهای انقلابی و نیافتادن در دام جناح گرایی وتعصبات بی جا
شورای ائتلاف در خراسان رضوی در طی دو‌دوره انتخابات گذشته مسیر روبه کمال خود را طی کرده ولی هنوز به نقطه
مطلوب نرسیده ایم ،درهردوره آسیب شناسی کرده ونقاط ضعف را برطرف کرده ایم،تا ریل تصمیم گیری و مدیریت در جریان انقلاب را از یک جمع محدود به خرد جمعی ودموکراتیک ومبتنی بر شاخصها تغییر دهیم.
یکی از ضعفهای تشکلهای سیاسی جریان انقلاب،عدم مشارکت فعال در فرآیند تصمیم گیری ونتیجه بخش کردن آن بوسیله سرمایه اجتماعی و سازمان رای شان است .
شورای ائتلاف نیروهای انقلاب خراسان که وابسته به شورای ائتلاف کشوراست وهیئت موسس ان توسط مرکز و با هماهنگی مسئولان استان تعیین میشوند،
منحصر به زمان انتخابات نیست،بلکه مطالبه مسئولان عالی کشور اینست که در کمک به بهبود حکمرانی ،بعنوان حلقه میانی مردم و نظام عمل کرده ،و کژیها و کاستی ها را به مسئولان گوشزد کرده وبا تهیه و ارائه پیشنهادات سازنده به مسئولان به جلب رضایتمندی مردم از مجریان کمک کند .
لذا انتظارمان از احزاب و تشکلهای سیاسی اینست که با افزایش سرمایه اجتماعی خود و همراه سازی انها با سیاستها و برنامه ها و تصمیمات ائتلاف که با تصویب همه اعضا اتخاذ میشود ،نقش بیشتری در حرکت روبه جلوی نیروهای انقلاب درگام دوم ایفا کنند .
زدوبندهای جناحی و سهم خواهی وعدم پایبندی به خرد جمعی و عدم رعایت تقوای جمعی، و تعصبات گروهی ،آفت ائتلاف نیروهای انقلاب است ،
ماباید زمینه مشارکت حداکثری مردم رابا جهاد تبیین دربین سرمایه اجتماعی انقلاب فراهم سازیم و این کار سخت در شرایط کنونی محتاج به همت و عزم راسخ همه است .
نایب رئیس شورای ائتلاف،در پایان،ضمن پاسخ به سوالات و نقد های حاضرین ،هجمه های اخیر به شورای ائتلاف در مشهد به خاطر مسائل شهر داری را بی تقوایی سیاسی،وسیاه نمایی مغرضانه از مدیریت سیاسی استان ،قبل ازبررسی قضایی دانست.
دراین جلسه که اعضای هیئت رئیسه شورای ائتلاف استان حضور داشتند مقرر شد پیشنهادات اعضا مورد دقت و بررسی قرار گرفته و جلسات هرماهه تشکیل و تداوم یافته و اعضا در کمیته ها و معاونتهای ائتلاف حضوری فعال داشته باشند.

اشتراک گذاری:

آخرین اخبار :